| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $774.0K | $309.0K | — | 150.5% | — |
| Op. Income | -$19M | -$195M | — | 90.3% | — |
| Gross Margin | -1933.3% | -4823.9% | — | 2890.6pp | — |
| Net Margin | -2531.7% | -42071.2% | — | 39539.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-2.47 | — | 85.0% | — |
| Free Cash Flow | -$15M | -$18M | — | 16.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $774.0K |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | -$15M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$260.0K |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $425.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$620.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $291.0K |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $291.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$15.2B |
| Other Non-Cash Items | $15.2B |
| Change in Working Capital | -$938.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$168.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$712.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$880.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $76.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $76.0K |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $123M |
| Net Receivables | $671.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $163M |
| Intangible Assets | $196M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $363M |
| TOTAL ASSETS | $515M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15.0K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $81M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90M |
| TOTAL LIABILITIES | $98M |
| Common Stock | $864M |
| Additional Paid-In Capital | $34M |
| Retained Earnings | -$432M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $417M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $417M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $515M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$27M |