| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $309.0K | $603.0K | — | -48.8% | — |
| Op. Income | -$195M | -$20M | — | -877.4% | — |
| Gross Margin | -4823.9% | -2079.8% | — | -2744.2pp | — |
| Net Margin | -42071.2% | -2632.5% | — | -39438.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.47 | $-0.31 | — | -696.8% | — |
| Free Cash Flow | -$18M | -$12M | — | -50.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $309.0K |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | -$15M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $252.0K |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | -$195M |
| Interest Income | $435.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $384.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$195M |
| Income Tax Expense | -$65M |
| Net Income from Continuing Ops | -$130M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$130M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$130M |
| D&A | $252.0K |
| EBIT | -$195M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$130M |
| Depreciation & Amortization | $252.0K |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | -$65M |
| Other Non-Cash Items | $156M |
| Change in Working Capital | -$762.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$954.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$84M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$85M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $446.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $446.0K |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | -$102M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $122M |
| Net Receivables | $732.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $168M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $163M |
| Intangible Assets | $196M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $363M |
| TOTAL ASSETS | $531M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $711.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $81M |
| Other Non-Current Liabilities | $89M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $89M |
| TOTAL LIABILITIES | $100M |
| Common Stock | $861M |
| Additional Paid-In Capital | $33M |
| Retained Earnings | -$413M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $431M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $431M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $531M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$43M |