| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$195.0K | $774.0K | $13M | -125.2% | -101.5% |
| Op. Income | -$257M | -$19M | -$12M | -1256.7% | -2089.5% |
| Gross Margin | 8897.9% | -1933.3% | -17.5% | 10831.3pp | 8915.4pp |
| Net Margin | 112151.3% | -2531.7% | -41.5% | 114682.9pp | 112192.8pp |
| EPS (Diluted) | $-4.03 | $-0.37 | $-0.10 | -989.2% | -3930.0% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$15M | -$18M | -17.1% | 2.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$195.0K |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | -$17M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$812.0K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$257M |
| Interest Income | $287.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$259M |
| Income Tax Expense | -$40M |
| Net Income from Continuing Ops | -$219M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$219M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$219M |
| D&A | $332.0K |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$219M |
| Depreciation & Amortization | $332.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$40M |
| Other Non-Cash Items | $237M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $731.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $107M |
| Net Receivables | $694.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $133M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $99M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $143M |
| TOTAL ASSETS | $276M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15.0K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $41M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $62M |
| TOTAL LIABILITIES | $73M |
| Common Stock | $867M |
| Additional Paid-In Capital | $37M |
| Retained Earnings | -$651M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $203M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $203M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $276M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$11M |