| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $8M | 29.9% | -47.5% |
| Op. Income | -$24M | -$20M | -$6M | -16.2% | -280.6% |
| Gross Margin | 19.7% | 4.7% | 92.0% | 15.0pp | -72.3pp |
| Net Margin | -447.9% | -485.3% | -30.4% | 37.5pp | -417.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.48 | $-0.40 | $-0.15 | -20.0% | -220.0% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$16M | -$9M | -18.2% | -119.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $876.0K |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $270.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $70.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$129.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$129.0K |
| Net Debt Issuance | $16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$889.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $66M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $144M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $112M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $479M |
| Retained Earnings | -$436M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $421.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $144M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | $20M |