| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $13M | $3M | -74.1% | 7.8% |
| Op. Income | -$20M | -$15M | -$13M | -39.6% | -59.7% |
| Gross Margin | 4.7% | 78.9% | 96.1% | -74.2pp | -91.4pp |
| Net Margin | -485.3% | -114.6% | -416.2% | -370.7pp | -69.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.40 | $-0.40 | $-0.34 | 0.0% | -17.6% |
| Free Cash Flow | -$16M | -$16M | -$4M | 0.4% | -296.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $160.0K |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$20M |
| Interest Income | $929.0K |
| Interest Expense | $735.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$70.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$148.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$16M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $15M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | -$200.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $63M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $68M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $88M |
| TOTAL ASSETS | $151M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $43M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $73M |
| TOTAL LIABILITIES | $102M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $476M |
| Retained Earnings | -$416M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $141.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $151M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | $1M |