| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $176M | $157M | $111M | 12.3% | 59.6% |
| Op. Income | -$44M | -$54M | -$20M | 18.6% | -118.5% |
| Gross Margin | 77.9% | 78.2% | 77.5% | -0.4pp | 0.4pp |
| Net Margin | -33.1% | -43.0% | -17.5% | 9.9pp | -15.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $-0.50 | $-0.15 | 14.0% | -186.7% |
| Free Cash Flow | $56M | $18M | $9M | 209.3% | 512.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $41M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $140M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $181M |
| Cost & Expenses | $220M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $593.0K |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$57M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$58M |
| D&A | $26M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$58M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $60M |
| Deferred Income Tax | -$521.0K |
| Other Non-Cash Items | $32M |
| Change in Working Capital | $30M |
| OPERATING CASH FLOW | $73M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$305M |
| Sales/Maturities of Investments | $290M |
| Other Investing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$65M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $56M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $107M |
| Short-Term Investments | $1.4B |
| Net Receivables | $165M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $157M |
| Goodwill | $53M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $120M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $357M |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $446M |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $565M |
| Long-Term Debt | $900M |
| Deferred Revenue NC | $50M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $989M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $137.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$521M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $659.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $508M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $508M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $957M |
| Net Debt | $850M |