| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $157M | $143M | $101M | 10.1% | 55.1% |
| Op. Income | -$54M | -$42M | -$14M | -27.6% | -295.4% |
| Gross Margin | 78.2% | 77.7% | 79.6% | 0.5pp | -1.4pp |
| Net Margin | -43.0% | -38.6% | -28.8% | -4.4pp | -14.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.50 | $-0.41 | $-0.23 | -22.0% | -117.4% |
| Free Cash Flow | $18M | $42M | -$2M | -57.3% | 1034.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $123M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $135M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $177M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $755.0K |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$66M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$68M |
| D&A | $23M |
| EBIT | -$53M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$68M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $61M |
| Deferred Income Tax | -$461.0K |
| Other Non-Cash Items | $30M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | -$245M |
| Sales/Maturities of Investments | $207M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $95M |
| Short-Term Investments | $1.3B |
| Net Receivables | $170M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $136M |
| Goodwill | $30M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $291M |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $406M |
| Other Current Liabilities | $48M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $502M |
| Long-Term Debt | $887M |
| Deferred Revenue NC | $41M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $965M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $136.0K |
| Additional Paid-In Capital | $964M |
| Retained Earnings | -$462M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $472.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $503M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $503M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $941M |
| Net Debt | $846M |