| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $648M | $628M | $525M | 3.2% | 23.4% |
| Op. Income | -$37M | -$32M | -$47M | -16.0% | 21.4% |
| Gross Margin | 77.1% | 77.3% | 77.5% | -0.2pp | -0.5pp |
| Net Margin | -1.2% | -1.9% | -5.4% | 0.7pp | 4.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.08 | $-0.19 | 36.3% | 73.5% |
| Free Cash Flow | $143M | $292M | $101M | -50.9% | 42.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $648M |
| Cost of Revenue | $148M |
| GROSS PROFIT | $499M |
| R&D Expenses | $171M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $366M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $536M |
| Cost & Expenses | $685M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $31M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $20M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $172M |
| Deferred Income Tax | -$18M |
| Other Non-Cash Items | $52M |
| Change in Working Capital | -$48M |
| OPERATING CASH FLOW | $179M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | -$834.0K |
| Purchases of Investments | -$299M |
| Sales/Maturities of Investments | $336M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $518.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | $143M |
| Net Change in Cash | $205M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.8B |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $514M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $271M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.7B |
| PP&E (Net) | $506M |
| Goodwill | $418M |
| Intangible Assets | $56M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $361M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue | $1.6B |
| Other Current Liabilities | $80M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.0B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $283M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $350M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.4B |
| Common Stock | $155.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$22M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | -$520M |