| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $628M | $593M | $497M | 5.9% | 26.4% |
| Op. Income | -$32M | -$26M | -$47M | -24.1% | 31.8% |
| Gross Margin | 77.3% | 77.9% | 77.5% | -0.6pp | -0.1pp |
| Net Margin | -1.9% | -2.5% | -6.7% | 0.6pp | 4.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.10 | $-0.23 | 19.6% | 65.7% |
| Free Cash Flow | $292M | $136M | $225M | 114.1% | 29.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $628M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $486M |
| R&D Expenses | $154M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $363M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $518M |
| Cost & Expenses | $660M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $30M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $27M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $26M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $157M |
| Deferred Income Tax | $186.0K |
| Other Non-Cash Items | $55M |
| Change in Working Capital | $105M |
| OPERATING CASH FLOW | $331M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$431M |
| Sales/Maturities of Investments | $269M |
| Other Investing Activities | -$22M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$202M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $890.0K |
| FREE CASH FLOW | $292M |
| Net Change in Cash | $131M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.6B |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $425M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $261M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.4B |
| PP&E (Net) | $493M |
| Goodwill | $417M |
| Intangible Assets | $60M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $346M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue | $1.5B |
| Other Current Liabilities | $56M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.0B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $251M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $317M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $153.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.6B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | -$316M |