| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$68M | -$63M | -$52M | -8.3% | -31.2% |
| EPS (Diluted) | $-0.86 | $-0.79 | $-0.81 | -8.9% | -6.2% |
| Free Cash Flow | -$41M | -$39M | -$37M | -5.2% | -8.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $52M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $1 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | -$68M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$61M |
| Income Tax Expense | -$135.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$61M |
| D&A | $337.0K |
| EBIT | -$68M |
| EBITDA | -$68M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$61M |
| Depreciation & Amortization | $337.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$41M |
| Capital Expenditure | -$173.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$96M |
| Sales/Maturities of Investments | $54M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$42M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | -$83M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $455M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $497M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $562M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $281.0K |
| Other Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $69M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $125M |
| Common Stock | $70.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$889M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $437M |
| Minority Interest | $107.0K |
| TOTAL EQUITY | $437M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $562M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $18M |