| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$300M | — | -$227M | — | -31.8% |
| EPS (Diluted) | $-4.47 | — | $-4.48 | — | 0.2% |
| Free Cash Flow | -$208M | — | -$166M | — | -25.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $235M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $300M |
| Cost & Expenses | $300M |
| OPERATING INCOME | -$300M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$293M |
| Income Tax Expense | -$601.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$292M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$292M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$292M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$249M |
| EBITDA | -$248M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$292M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $55M |
| Deferred Income Tax | -$853.0K |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$208M |
| Capital Expenditure | -$583.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$549M |
| Sales/Maturities of Investments | $505M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $237M |
| FREE CASH FLOW | -$208M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $455M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $497M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $562M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $281.0K |
| Other Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $69M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $125M |
| Common Stock | $70.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$889M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $437M |
| Minority Interest | $107.0K |
| TOTAL EQUITY | $437M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $562M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $18M |