| Metric | Q2 2010 | Q1 2010 | Q2 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | — | — | — | — |
| Op. Income | $6M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 18.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | 7.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1655.71 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $716.8K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3.0K |
| Interest Expense | $23.8K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $4.4K |
| EPS Diluted | $1.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3.0K |
| Interest Expense | $23.8K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $4.4K |
| EPS Diluted | $1.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$339.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $78.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$260.8K |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $437.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $716.8K |
| Net Change in Cash | -$491.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $260.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39M |
| TOTAL ASSETS | $73M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $146.3K |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $463.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $12.8K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | $12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $73M |
| Total Debt | $146.3K |
| Net Debt | -$2M |