| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | — | $46M | — | -4.6% |
| Op. Income | -$9M | — | -$3M | — | -163.6% |
| Gross Margin | 10.4% | — | 14.7% | — | -4.2pp |
| Net Margin | -33.0% | — | -16.2% | — | -16.8pp |
| EPS (Diluted) | $-3940.98 | — | $-4023.20 | — | 2.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | $2M | — | -152.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $223.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $2.3K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$8M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$3.9K |
| EPS Diluted | -$3.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$135.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$135.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$135.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$427.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $522.7K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$751.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $347.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2.3K |
| Inventory | $511.2K |
| Other Current Assets | $52M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $308.1K |
| Deferred Revenue | $635.8K |
| Other Current Liabilities | $53M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $54M |
| Common Stock | $7.2K |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | -$58M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $520.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $520.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $30M |