| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | $43M | $89M | 0.8% | -50.9% |
| Op. Income | -$13M | -$10M | $2M | -22.6% | -904.4% |
| Gross Margin | 40.6% | 40.3% | 33.9% | 0.4pp | 6.7pp |
| Net Margin | -31.2% | -26.7% | 0.5% | -4.5pp | -31.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.84 | $-0.71 | $0.00 | -19.0% | -36100.0% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $963.9K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$739.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | -$953.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $131M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $78M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $280M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $252M |
| Tax Assets | $33M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $323M |
| TOTAL ASSETS | $603M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $158M |
| Deferred Revenue | $240.7K |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $231M |
| Long-Term Debt | $42M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $50.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $49M |
| TOTAL LIABILITIES | $280M |
| Common Stock | $26.6K |
| Additional Paid-In Capital | $284M |
| Retained Earnings | $67M |
| Treasury Stock | -$15M |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $322M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $603M |
| Total Debt | $203M |
| Net Debt | $72M |