| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | $42M | $98M | 2.2% | -55.8% |
| Op. Income | -$10M | -$17M | -$11M | 37.7% | 4.0% |
| Gross Margin | 40.3% | 36.8% | 22.0% | 3.5pp | 18.3pp |
| Net Margin | -26.7% | -37.0% | -10.8% | 10.3pp | -15.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.71 | $-0.14 | $-0.68 | -404.2% | -4.3% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$992.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $49.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $137M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $76M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $286M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $252M |
| Tax Assets | $33M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $326M |
| TOTAL ASSETS | $613M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $137M |
| Deferred Revenue | $241.0K |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $207M |
| Long-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $71.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63M |
| TOTAL LIABILITIES | $270M |
| Common Stock | $27.6K |
| Additional Paid-In Capital | $293M |
| Retained Earnings | $84M |
| Treasury Stock | -$15M |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $341M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $343M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $613M |
| Total Debt | $196M |
| Net Debt | $60M |