| Metric | Q3 2019 | Q2 2019 | Q3 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $276M | $153M | $158M | 81.0% | 74.3% |
| Op. Income | $32M | $14M | $19M | 140.2% | 74.1% |
| Gross Margin | 25.2% | 26.7% | 26.7% | -1.5pp | -1.5pp |
| Net Margin | 10.9% | 8.6% | 10.6% | 2.3pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.84 | $0.82 | $1.05 | 125.7% | 75.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $276M |
| Cost of Revenue | $207M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $244M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | -$111.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $276M |
| Cost of Revenue | $207M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $244M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | -$111.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $251M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $195M |
| Inventory | $124M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $580M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $864.4K |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $115M |
| TOTAL ASSETS | $694M |
| Account Payables | $275M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $330M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $823.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $359M |
| Common Stock | $22.4K |
| Additional Paid-In Capital | $215M |
| Retained Earnings | $103M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $336M |
| Minority Interest | -$342.7K |
| TOTAL EQUITY | $336M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $694M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$235M |