| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $301M | $276M | $178M | 9.1% | 69.7% |
| Op. Income | $31M | $32M | $19M | -4.4% | 63.2% |
| Gross Margin | 23.8% | 25.2% | 25.2% | -1.4pp | -1.4pp |
| Net Margin | 9.8% | 10.9% | 10.3% | -1.1pp | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.88 | $1.84 | $1.08 | 1.7% | 74.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $301M |
| Cost of Revenue | $230M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $270M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $60.4K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $301M |
| Cost of Revenue | $230M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $270M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $60.4K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $260M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $240M |
| Inventory | $129M |
| Other Current Assets | $258.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $634M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $856.2K |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $113M |
| TOTAL ASSETS | $747M |
| Account Payables | $289M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $358M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $779.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $370M |
| Common Stock | $22.4K |
| Additional Paid-In Capital | $214M |
| Retained Earnings | $131M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $361M |
| Minority Interest | -$456.6K |
| TOTAL EQUITY | $361M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $755M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$244M |