| Metric | Q2 2019 | Q1 2019 | Q2 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $153M | $116M | $115M | 31.2% | 32.5% |
| Op. Income | $14M | $11M | $15M | 19.9% | -9.8% |
| Gross Margin | 26.7% | 27.2% | 25.9% | -0.5pp | 0.8pp |
| Net Margin | 8.6% | 9.3% | 11.2% | -0.7pp | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.82 | $0.68 | $0.88 | 20.7% | -6.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $706.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | -$137.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $706.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | -$137.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $212M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $79M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $425M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $866.2K |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $52M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $94M |
| TOTAL ASSETS | $519M |
| Account Payables | $156M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $35M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $199M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $711.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $218M |
| Common Stock | $22.5K |
| Additional Paid-In Capital | $214M |
| Retained Earnings | $73M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $301M |
| Minority Interest | -$354.6K |
| TOTAL EQUITY | $301M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $519M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$207M |