| Metric | Q2 2018 | Q1 2018 | Q2 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $115M | $85M | $71M | 36.2% | 62.3% |
| Op. Income | $15M | $1M | $8M | 1078.1% | 78.4% |
| Gross Margin | 25.9% | 25.0% | 25.9% | 0.9pp | 0.0pp |
| Net Margin | 11.2% | 2.5% | 10.1% | 8.7pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.88 | $-3.06 | $0.68 | 128.7% | 29.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115M |
| Cost of Revenue | $85M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $300.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $246.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115M |
| Cost of Revenue | $85M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $300.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $246.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $130M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | -$3.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $292M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $864.7K |
| Intangible Assets | $762.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $330M |
| Account Payables | $89M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $110M |
| Long-Term Debt | $459.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $353.2K |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $112M |
| Common Stock | $21.9K |
| Additional Paid-In Capital | $171M |
| Retained Earnings | $39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $218M |
| Minority Interest | $88.2K |
| TOTAL EQUITY | $218M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $330M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$127M |