| Metric | Q3 2018 | Q2 2018 | Q3 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $158M | $115M | $69M | 37.6% | 129.7% |
| Op. Income | $19M | $15M | $8M | 24.5% | 135.9% |
| Gross Margin | 26.7% | 25.9% | 26.8% | 0.8pp | -0.1pp |
| Net Margin | 10.6% | 11.2% | 10.5% | -0.7pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.05 | $0.88 | $0.47 | 19.8% | 125.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $243.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $243.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $142M |
| Short-Term Investments | $49M |
| Net Receivables | $102M |
| Inventory | $62M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $362M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $864.8K |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $49M |
| TOTAL ASSETS | $410M |
| Account Payables | $124M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $157M |
| Long-Term Debt | $464.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $775.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $167M |
| Common Stock | $22.0K |
| Additional Paid-In Capital | $175M |
| Retained Earnings | $55M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $244M |
| Minority Interest | -$79.2K |
| TOTAL EQUITY | $244M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $410M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$137M |