| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | $48M | — | 46.9% | — |
| Op. Income | $8M | -$791.4K | — | 1162.1% | — |
| Gross Margin | 25.9% | 22.3% | — | 3.5pp | — |
| Net Margin | 10.1% | -1.4% | — | 11.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.68 | $-0.54 | — | 226.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $49.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $49.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |