| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $69M | $71M | — | -2.8% | — |
| Op. Income | $8M | $8M | — | -5.8% | — |
| Gross Margin | 26.8% | 25.9% | — | 0.9pp | — |
| Net Margin | 10.5% | 10.1% | — | 0.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.47 | $0.68 | — | -31.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $100.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $447.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $100.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $447.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $75M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $29M |
| Other Current Assets | $2 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $137M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $866.6K |
| Intangible Assets | $783.8K |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $2 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $159M |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $88M |
| Long-Term Debt | $438.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $137.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $721.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $89M |
| Common Stock | $8.2K |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | $396.5K |
| TOTAL EQUITY | $71M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $159M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$67M |