| Metric | Q1 2018 | Q4 2017 | Q1 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $109M | $48M | -22.8% | 75.0% |
| Op. Income | $1M | $11M | -$791.4K | -88.3% | 260.9% |
| Gross Margin | 25.0% | 22.2% | 22.3% | 2.9pp | 2.7pp |
| Net Margin | 2.5% | 9.6% | -1.4% | -7.1pp | 3.9pp |
| EPS (Diluted) | $-3.06 | $-0.06 | $-0.54 | -5012.2% | -469.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $201.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $395.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $201.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $395.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $163M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $55M |
| Inventory | $59M |
| Other Current Assets | -$7.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $285M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $864.5K |
| Intangible Assets | $773.9K |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $711.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $311M |
| Account Payables | $89M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $111M |
| Long-Term Debt | $454.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $356.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $113M |
| Common Stock | $21.9K |
| Additional Paid-In Capital | $169M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $197M |
| Minority Interest | $195.5K |
| TOTAL EQUITY | $198M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $311M |
| Total Debt | $454.8K |
| Net Debt | -$162M |