| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $725.5K | — | 130.2% |
| Op. Income | -$38.6K | — | -$107.9K | — | 64.2% |
| Gross Margin | 59.3% | — | 100.0% | — | -40.7pp |
| Net Margin | -9.5% | — | -21.3% | — | 11.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | $-0.01 | — | -1.6% |
| Free Cash Flow | $36.3K | — | -$357.1K | — | 110.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $680.2K |
| GROSS PROFIT | $990.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $913.4K |
| SG&A Expenses | $913.4K |
| Other Expenses | $115.4K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$38.6K |
| Interest Income | $40.7K |
| Interest Expense | $127.1K |
| Other Income/Expenses | -$123.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$162.1K |
| Income Tax Expense | -$4.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$157.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$157.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$157.9K |
| D&A | $115.4K |
| EBIT | -$37.1K |
| EBITDA | $78.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$157.9K |
| Depreciation & Amortization | $115.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$4.2K |
| Other Non-Cash Items | $89.0K |
| Change in Working Capital | -$6.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $36.3K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $2.1K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2.1K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $750.9K |
| FREE CASH FLOW | $36.3K |
| Net Change in Cash | $806.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $875.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $177.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $40.3K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $573.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $184.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $626.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19.1K |
| Other Equity | -$5.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |