| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $725.5K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$107.9K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -21.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$357.1K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $725.5K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $725.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $809.8K |
| SG&A Expenses | $809.8K |
| Other Expenses | $23.5K |
| Operating Expenses | $833.3K |
| Cost & Expenses | $833.3K |
| OPERATING INCOME | -$107.9K |
| Interest Income | $39.4K |
| Interest Expense | $21.6K |
| Other Income/Expenses | -$51.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$159.1K |
| Income Tax Expense | -$4.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$154.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$154.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$154.9K |
| D&A | $23.5K |
| EBIT | -$137.5K |
| EBITDA | -$113.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$154.9K |
| Depreciation & Amortization | $23.5K |
| Stock-Based Compensation | $133.3K |
| Deferred Income Tax | -$4.2K |
| Other Non-Cash Items | $56.7K |
| Change in Working Capital | -$228.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$174.4K |
| Capital Expenditure | -$182.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$167.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$350.4K |
| Net Debt Issuance | $597.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $612.2K |
| FREE CASH FLOW | -$357.1K |
| Net Change in Cash | $67.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $315.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $542.3K |
| PP&E (Net) | $2.3K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $324.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $487.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $24.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $155.8K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $180.5K |
| Long-Term Debt | $496.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $508.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $688.7K |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$25.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $496.8K |
| Net Debt | $427.7K |