| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $300.0K | $881.2K | $516.5K | -66.0% | -41.9% |
| Op. Income | -$267.9K | -$470.7K | -$586.8K | 43.1% | 54.3% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -37.5% | -110.6% | -209.5% | 73.1pp | 172.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.10 | $-0.12 | 88.3% | 90.3% |
| Free Cash Flow | $355.6K | $49.8K | -$153.1K | 613.4% | 332.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $300.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $300.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5.0K |
| General & Administrative | $562.9K |
| SG&A Expenses | $567.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $567.9K |
| Cost & Expenses | $567.9K |
| OPERATING INCOME | -$267.9K |
| Interest Income | $59.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $155.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$112.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$112.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$112.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$112.5K |
| D&A | $140.0K |
| EBIT | -$267.9K |
| EBITDA | -$127.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$112.5K |
| Depreciation & Amortization | $140.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $89.0K |
| Change in Working Capital | $247.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $363.7K |
| Capital Expenditure | -$8.1K |
| Acquisitions (Net) | -$91.3K |
| Purchases of Investments | -$44.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$98.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$242.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $355.6K |
| Net Change in Cash | $120.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $58.2K |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $133.3K |
| Long-Term Investments | $426.3K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $482 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $70.0K |
| Other Current Liabilities | $67.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $946.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $9.6K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $355.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$401.2K |