| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $300.0K | — | 533.3% | — |
| Op. Income | $1M | -$267.9K | — | 597.9% | — |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | 42.7% | -37.5% | — | 80.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.01 | — | 819.7% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | $355.6K | — | -414.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $48.0K |
| General & Administrative | $518.1K |
| SG&A Expenses | $566.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $566.1K |
| Cost & Expenses | $566.1K |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $58.0K |
| Other Income/Expenses | $44.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $567.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $811.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $811.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $811.0K |
| D&A | $145.5K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $48.0K |
| General & Administrative | $518.1K |
| SG&A Expenses | $566.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $566.1K |
| Cost & Expenses | $566.1K |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $58.0K |
| Other Income/Expenses | $44.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $567.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $811.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $811.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $811.0K |
| D&A | $145.5K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $811.0K |
| Depreciation & Amortization | $145.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$39.1K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$14.5K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $91.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | $76.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $829.4K |
| Short-Term Investments | $73.6K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $27.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $113.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $482 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $70.0K |
| Other Current Liabilities | $87.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $826.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $9.6K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $355.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $508.1K |