| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $5M | — | -42.2% |
| Op. Income | $671.6K | — | $3M | — | -75.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 13.9% | — | 36.6% | — | -22.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | — | $0.25 | — | -75.8% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | $2M | — | -286.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $65.8K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $671.6K |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $34.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $706.0K |
| Income Tax Expense | $276.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $429.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $429.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $429.2K |
| D&A | $50.3K |
| EBIT | $671.6K |
| EBITDA | $721.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $65.8K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $671.6K |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $34.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $706.0K |
| Income Tax Expense | $276.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $429.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $429.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $429.2K |
| D&A | $50.3K |
| EBIT | $671.6K |
| EBITDA | $721.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $429.2K |
| Depreciation & Amortization | $50.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $65.8K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$726.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $739.1K |
| Net Debt Issuance | -$31.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $78.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $49.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $428.8K |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $415.4K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $37.1K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $280.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |