| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $5M | $5M | -20.1% | -26.8% |
| Op. Income | -$6M | -$5M | -$35M | -28.9% | 81.7% |
| Gross Margin | 20.3% | 28.1% | 38.6% | -7.9pp | -18.3pp |
| Net Margin | -278.8% | -86.3% | -718.9% | -192.5pp | 440.1pp |
| EPS (Diluted) | $-400.00 | $-24289.00 | $-378039.50 | 98.4% | 99.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$6M | 3.5% | 45.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $801.4K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $347.1K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $427.6K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $4 |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$2M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $487.2K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$40.0K |
| EPS Diluted | -$400 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $487.2K |
| Stock-Based Compensation | $277.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $610.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $926.0K |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $249.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $130.8K |
| Goodwill | $33M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $193.0K |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | -$19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $803.7K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $32M |
| Common Stock | $13.2K |
| Additional Paid-In Capital | $133M |
| Retained Earnings | -$96M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $226.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |