| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $502M | — | $654M | — | -23.3% |
| Op. Income | $215M | — | $188M | — | 14.3% |
| Gross Margin | 77.4% | — | 83.0% | — | -5.6pp |
| Net Margin | 34.8% | — | 23.1% | — | 11.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.99 | — | $1.77 | — | 12.6% |
| Free Cash Flow | $270M | — | $22M | — | 1142.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $502M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $388M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $124M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $173M |
| Cost & Expenses | $287M |
| OPERATING INCOME | $215M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $218M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $175M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $175M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $175M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $215M |
| EBITDA | $223M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $502M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $388M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $124M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $173M |
| Cost & Expenses | $287M |
| OPERATING INCOME | $215M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $218M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $175M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $175M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $175M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $215M |
| EBITDA | $223M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $175M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | $68M |
| OPERATING CASH FLOW | $270M |
| Capital Expenditure | -$128.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | -$32M |
| Common Stock Repurchased | -$560.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$39M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$71M |
| FREE CASH FLOW | $270M |
| Net Change in Cash | $207M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $624M |
| Short-Term Investments | $142M |
| Net Receivables | $318M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $698.1K |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $394.5K |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $125M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $220M |
| Long-Term Debt | $112M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146M |
| TOTAL LIABILITIES | $366M |
| Common Stock | $18.8K |
| Additional Paid-In Capital | $754M |
| Retained Earnings | $133M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $881M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $881M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $117M |
| Net Debt | -$507M |