| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | $50M | $83M | -17.1% | -50.2% |
| Op. Income | -$4M | $357.1K | $2M | -1326.5% | -287.7% |
| Gross Margin | 40.6% | 44.2% | 35.1% | -3.6pp | 5.5pp |
| Net Margin | -8.5% | -10.6% | 3.0% | 2.1pp | -11.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.67 | $-0.99 | $0.47 | 32.4% | -243.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $715.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$134.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $583.9K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $50M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $68M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $195M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $60M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $305M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $95M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$88.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $88.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $95M |
| Common Stock | $10.2K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$859M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $127.4K |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $305M |
| Total Debt | $750.3K |
| Net Debt | -$36M |