| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $69M | $99M | -27.3% | -49.3% |
| Op. Income | $357.1K | $518.7K | -$3M | -31.2% | 112.4% |
| Gross Margin | 44.2% | 39.6% | 34.9% | 4.6pp | 9.2pp |
| Net Margin | -10.6% | 12.3% | -0.6% | -22.9pp | -10.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.99 | $1.58 | $-0.11 | -162.7% | -844.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | -$892.6K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $357.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $777.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $583.9K |
| EBIT | $357.1K |
| EBITDA | $941.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $70M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $206M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $108M |
| TOTAL ASSETS | $314M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $103M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$228.4K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $228.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $103M |
| Common Stock | $10.2K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$856M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$966.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $211M |
| Minority Interest | $247.5K |
| TOTAL EQUITY | $211M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $314M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$44M |