Reported June 29, 2022
| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | — | $72M | — | -0.1% |
| Op. Income | $7M | — | $7M | — | 4.8% |
| Gross Margin | 39.4% | — | 39.0% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 4.6% | — | 9.1% | — | -4.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | — | $0.12 | — | -49.2% |
| Free Cash Flow | $670.0K | — | -$2M | — | 130.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $478.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$36.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $478.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$36.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$153.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$510.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$510.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $670.0K |
| Net Change in Cash | $4M |