Reported December 30, 2021
| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $142M | — | $133M | — | 6.6% |
| Op. Income | $3M | — | $4M | — | -23.8% |
| Gross Margin | 34.5% | — | 36.5% | — | -2.0pp |
| Net Margin | 3.5% | — | 3.2% | — | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | — | $0.07 | — | 16.2% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $5M | — | -15.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $142M |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $138M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $142M |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $138M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$538.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $26.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$774.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $97M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $696.0K |
| Other Non-Current Assets | $248.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $112M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $720.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $79M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $95M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $833.0K |
| Retained Earnings | $13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $112M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | $3M |