| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $148M | $106M | — | 40.4% | — |
| Op. Income | $18M | -$2M | — | 868.6% | — |
| Gross Margin | 46.1% | 39.3% | — | 6.9pp | — |
| Net Margin | 4.7% | -6.5% | — | 11.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.08 | — | 198.5% | — |
| Free Cash Flow | $4M | -$29M | — | 113.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $148M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $148M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $38M |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | -$154.0K |
| Common Dividends Paid | -$96.0K |
| Other Financing Activities | $7.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $4M |