| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 4.3% | 7.9% |
| Op. Income | -$3M | -$6M | -$3M | 45.5% | -33.2% |
| Gross Margin | 78.0% | 81.3% | 75.6% | -3.3pp | 2.4pp |
| Net Margin | -98.6% | -189.0% | -80.7% | 90.4pp | -17.9pp |
| EPS (Diluted) | $-4.67 | $-11.32 | $-5.17 | 58.7% | 9.7% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$4M | -$442.1K | -11.0% | -832.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $758.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $860.2K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $177.5K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $7.7K |
| Interest Expense | $82 |
| Other Income/Expenses | $6.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | -$242 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $177.5K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $177.5K |
| Stock-Based Compensation | $434.3K |
| Deferred Income Tax | $231.7K |
| Other Non-Cash Items | $14.1K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$261.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$261.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$261.7K |
| Net Debt Issuance | -$25.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $927.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $301.7K |
| Long-Term Investments | $816.6K |
| Tax Assets | -$816.6K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $869.7K |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $105.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $212.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $318.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $1.8K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$13M |