| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $2M | 26.8% | -36.4% |
| Op. Income | -$9M | -$41M | -$11M | 77.2% | 18.7% |
| Gross Margin | -18.8% | -13.8% | -0.2% | -4.9pp | -18.5pp |
| Net Margin | -665.5% | -3717.1% | -503.8% | 3051.6pp | -161.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.62 | $-0.17 | 77.4% | 17.6% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$7M | -$11M | 15.3% | 46.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$259.8K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $592.4K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $95.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $77.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $642.8K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $642.8K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $431.7K |
| Change in Working Capital | -$315.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$332.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$133.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$332.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $650.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $42M |
| Account Payables | $659.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $167.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $112.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $74.2K |
| Additional Paid-In Capital | $396M |
| Retained Earnings | -$354M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $42M |
| Total Debt | $619.2K |
| Net Debt | -$14M |