| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $2M | $5M | -45.5% | -76.7% |
| Op. Income | -$41M | -$10M | -$10M | -303.6% | -323.9% |
| Gross Margin | -13.8% | 6.4% | 26.2% | -20.2pp | -40.1pp |
| Net Margin | -3717.1% | -501.4% | -192.8% | -3215.7pp | -3524.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.62 | $-0.16 | $-0.14 | -287.5% | -342.9% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$10M | -$8M | 34.2% | 21.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | -$151.1K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $118.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $30M |
| Change in Working Capital | $216.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$985.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$156.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$985.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $897.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $650.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $38M |
| Account Payables | $899.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $49.8K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $240.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $66.0K |
| Additional Paid-In Capital | $382M |
| Retained Earnings | -$345M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $38M |
| Total Debt | $747.0K |
| Net Debt | -$9M |