| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $411.4K | $278.0K | $179.6K | 48.0% | 129.1% |
| Op. Income | -$8M | -$7M | -$10M | -16.3% | 19.3% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -1543.5% | -2369.8% | -5435.0% | 826.3pp | 3891.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $-0.66 | $-1.42 | 34.8% | 69.7% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$6M | -$10M | 22.8% | 51.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $411.4K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $411.4K |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$200 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $143.5K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $143.0K |
| Stock-Based Compensation | $507.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $953.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$32.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.0K |
| Net Debt Issuance | $1.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $94M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $89M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $127M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $74.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $128M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $575.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $131M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $474M |
| Retained Earnings | -$347M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $123M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $123M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $131M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$124M |