| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$9M | — | -$8.9K | — | -100988.8% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -909.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-497.11 | — | $-0.46 | — | -107967.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$6.9K | — | -52214.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $641.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $1.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $45.6K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$497 |
| EPS Diluted | -$497 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $45.6K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$32.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$32.4B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.4K |
| Net Debt Issuance | -$305.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$58.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $106.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $238.1K |
| PP&E (Net) | $74.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $29.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $103.5K |
| TOTAL ASSETS | $341.6K |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $750.7K |
| Deferred Revenue | $13.2K |
| Other Current Liabilities | $229.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $109.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $18.7K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | -$55M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$400 |
| Other Equity | $110M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $341.6K |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |