| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $854M | $892M | $925M | -4.3% | -7.7% |
| Op. Income | $115M | $135M | $183M | -14.5% | -37.1% |
| Gross Margin | 27.8% | 28.9% | 31.3% | -1.0pp | -3.5pp |
| Net Margin | 7.7% | 10.7% | 15.1% | -3.0pp | -7.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.47 | $0.68 | $0.98 | -30.9% | -52.0% |
| Free Cash Flow | $55M | $36M | $133M | 56.0% | -58.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $854M |
| Cost of Revenue | $616M |
| GROSS PROFIT | $238M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $123M |
| Cost & Expenses | $739M |
| OPERATING INCOME | $115M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | $97M |
| Income Tax Expense | $31M |
| Net Income from Continuing Ops | $66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $113M |
| EBITDA | $159M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $854M |
| Cost of Revenue | $616M |
| GROSS PROFIT | $238M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $123M |
| Cost & Expenses | $739M |
| OPERATING INCOME | $115M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | $97M |
| Income Tax Expense | $31M |
| Net Income from Continuing Ops | $66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $113M |
| EBITDA | $159M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $66M |
| Depreciation & Amortization | $46M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $43M |
| Change in Working Capital | -$37M |
| OPERATING CASH FLOW | $122M |
| Capital Expenditure | -$67M |
| Acquisitions (Net) | $21.0K |
| Purchases of Investments | -$82M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$327.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$135M |
| Net Debt Issuance | $84M |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | -$14M |
| Other Financing Activities | -$341.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $32M |
| FREE CASH FLOW | $55M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $79M |
| Net Receivables | $443M |
| Inventory | $644M |
| Other Current Assets | $180M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $1.3B |
| Goodwill | $201M |
| Intangible Assets | $72M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $128M |
| Other Non-Current Assets | $92M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $4.2B |
| Account Payables | $207M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $321M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $717M |
| Long-Term Debt | $817M |
| Deferred Revenue NC | $230M |
| Deferred Tax Liabilities | $139M |
| Other Non-Current Liabilities | $93M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $15M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | -$141M |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.2B |
| Total Debt | $947M |
| Net Debt | -$149M |