| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $854M | $843M | $765M | 1.3% | 11.7% |
| Op. Income | $146M | $122M | $97M | 20.2% | 50.4% |
| Gross Margin | 30.3% | 27.3% | 26.5% | 3.1pp | 3.8pp |
| Net Margin | 12.1% | 4.3% | 9.3% | 7.8pp | 2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.71 | $0.25 | $0.49 | 184.0% | 44.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | $46M | $29M | -105.0% | -108.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $854M |
| Cost of Revenue | $595M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $113M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $708M |
| OPERATING INCOME | $146M |
| Interest Income | $561.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $136M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $104M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104M |
| D&A | $41M |
| EBIT | $141M |
| EBITDA | $181M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $854M |
| Cost of Revenue | $595M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $113M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $708M |
| OPERATING INCOME | $146M |
| Interest Income | $561.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $136M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $104M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104M |
| D&A | $41M |
| EBIT | $141M |
| EBITDA | $181M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $104M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$128M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | $72.0K |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $57M |
| Other Investing Activities | -$199.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$14M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $789M |
| Short-Term Investments | $97M |
| Net Receivables | $418M |
| Inventory | $603M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $1.1B |
| Goodwill | $165M |
| Intangible Assets | $66M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $93M |
| Other Non-Current Assets | $101M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $236M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $676M |
| Long-Term Debt | $456M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $71M |
| Other Non-Current Liabilities | $463M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $15M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $491M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $576M |
| Net Debt | -$213M |