| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $765M | $667M | $613M | 14.6% | 24.8% |
| Op. Income | $97M | $60M | $47M | 62.1% | 105.2% |
| Gross Margin | 26.5% | 22.8% | 24.0% | 3.7pp | 2.5pp |
| Net Margin | 9.3% | 5.6% | 4.4% | 3.7pp | 4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.49 | $0.26 | $0.19 | 88.5% | 157.9% |
| Free Cash Flow | $29M | $73M | $10M | -60.5% | 183.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $765M |
| Cost of Revenue | $562M |
| GROSS PROFIT | $203M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $106M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $667M |
| OPERATING INCOME | $97M |
| Interest Income | $287.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $87M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $136M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $765M |
| Cost of Revenue | $562M |
| GROSS PROFIT | $203M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $106M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $667M |
| OPERATING INCOME | $97M |
| Interest Income | $287.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $87M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $136M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $71M |
| Depreciation & Amortization | $42M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $901.0K |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$68M |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | $200.0K |
| Purchases of Investments | -$13M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | $347.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$300.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$14M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $644M |
| Short-Term Investments | $137M |
| Net Receivables | $385M |
| Inventory | $474M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $158M |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $193M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $207M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $588M |
| Long-Term Debt | $453M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $517M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $14M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $217M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $557M |
| Net Debt | -$87M |