| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $235.8K | $295.8K | — | -20.3% | — |
| Op. Income | -$3M | -$3M | — | 3.4% | — |
| Gross Margin | -45.6% | 26.8% | — | -72.4pp | — |
| Net Margin | -1595.6% | -797.5% | — | -798.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-29.88 | $-29.66 | — | -0.8% | — |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | — | 15.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $235.8K |
| Cost of Revenue | $343.3K |
| GROSS PROFIT | -$107.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27.7K |
| General & Administrative | $610.5K |
| SG&A Expenses | $638.1K |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | -$14.4K |
| Interest Expense | $22.3K |
| Other Income/Expenses | $106.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $654.6K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$30 |
| EPS Diluted | -$30 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $695.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$495.1K |
| Change in Working Capital | -$298.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $73 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$536.1K |
| Net Debt Issuance | $803 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$64.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$92.5K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $38.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $268.6K |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $8.9K |
| Tax Assets | -$8.9K |
| Other Non-Current Assets | $108.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $248.3K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $83.7K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $635.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $635.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $118M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$111M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $12M |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | -$6M |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $1M |