| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $295.8K | $363.4K | — | -18.6% | — |
| Op. Income | -$3M | -$3M | — | -3.6% | — |
| Gross Margin | 26.8% | 41.9% | — | -15.1pp | — |
| Net Margin | -797.5% | 243.7% | — | -1041.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-29.66 | $-24.63 | — | -20.4% | — |
| Free Cash Flow | -$3M | -$1M | — | -183.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $295.8K |
| Cost of Revenue | $216.6K |
| GROSS PROFIT | $79.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $44.6K |
| General & Administrative | $706.3K |
| SG&A Expenses | $750.9K |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | -$17.8K |
| Interest Expense | $26.7K |
| Other Income/Expenses | $186.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $650.7K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$30 |
| EPS Diluted | -$30 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $712.2K |
| Stock-Based Compensation | $508.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$171.6K |
| Change in Working Capital | -$240.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$795.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$795.1K |
| Net Debt Issuance | -$129.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$725.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $71.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $290.9K |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $109.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $496.1K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $134.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $645.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $133.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $843.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $117M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$108M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11M |
| Other Equity | $3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | -$5M |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$2M |