| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $114M | $154M | $107M | -26.0% | 6.2% |
| Op. Income | -$51M | -$10M | -$46M | -408.6% | -11.2% |
| Gross Margin | 81.3% | 87.4% | 83.6% | -6.2pp | -2.3pp |
| Net Margin | -35.5% | -0.6% | -35.7% | -34.9pp | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $0.05 | $-0.35 | -843.0% | -5.7% |
| Free Cash Flow | $56M | $8M | $36M | 580.4% | 58.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $96M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $165M |
| OPERATING INCOME | -$51M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$39M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | $55M |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$297.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$133M |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$112M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$28M |
| FREE CASH FLOW | $56M |
| Net Change in Cash | -$84M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $147M |
| Short-Term Investments | $401M |
| Net Receivables | $100M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $708M |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $881.0K |
| Long-Term Investments | $226M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $346M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $185M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $297M |
| Long-Term Debt | $251M |
| Deferred Revenue NC | $403.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $304M |
| TOTAL LIABILITIES | $601M |
| Common Stock | $112.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$685M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $452M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $452M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $309M |
| Net Debt | $162M |