| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $499M | — | $474M | — | 5.4% |
| Op. Income | -$131M | — | -$117M | — | -12.0% |
| Gross Margin | 85.6% | — | 85.3% | — | 0.4pp |
| Net Margin | -20.2% | — | -26.3% | — | 6.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.92 | — | $-1.14 | — | 19.3% |
| Free Cash Flow | $54M | — | $475.0K | — | 11335.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $499M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $427M |
| R&D Expenses | $184M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $375M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $559M |
| Cost & Expenses | $631M |
| OPERATING INCOME | -$131M |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $45M |
| INCOME BEFORE TAX | -$87M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | -$101M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$101M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$101M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$82M |
| EBITDA | -$71M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$101M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $163M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $59M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$654M |
| Sales/Maturities of Investments | $516M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$143M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$44M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$53M |
| FREE CASH FLOW | $54M |
| Net Change in Cash | -$137M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $231M |
| Short-Term Investments | $303M |
| Net Receivables | $185M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $745M |
| PP&E (Net) | $86M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $211M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $358M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $672.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $181M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $307M |
| Long-Term Debt | $250M |
| Deferred Revenue NC | $886.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $307M |
| TOTAL LIABILITIES | $614M |
| Common Stock | $109.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$644M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $490M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $490M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $312M |
| Net Debt | $81M |