| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $3M | -33.1% | -29.6% |
| Op. Income | -$812.6K | -$170.7K | $1M | -376.0% | -166.0% |
| Gross Margin | 68.4% | 61.9% | 70.3% | 6.5pp | -1.9pp |
| Net Margin | -35.6% | -3.8% | 44.3% | -31.7pp | -79.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.01 | $0.64 | -446.9% | -106.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$3M | 0.8% | 51.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $655.5K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $765.1K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$968.7K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$812.6K |
| Interest Income | $74.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $74.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$738.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$738.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$738.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$738.4K |
| D&A | $321.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$738.4K |
| Depreciation & Amortization | $321.5K |
| Stock-Based Compensation | $468.4K |
| Deferred Income Tax | $8.3K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$341.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$1.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $661.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $827.9K |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $73.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $275.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $136.9K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $923.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $16.7K |
| Additional Paid-In Capital | $72M |
| Retained Earnings | -$58M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $736.5K |
| Net Debt | -$4M |