| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $43M | $28M | 39.2% | 112.1% |
| Op. Income | $43M | $27M | $17M | 58.2% | 153.3% |
| Gross Margin | 74.9% | 67.3% | 65.1% | 7.6pp | 9.8pp |
| Net Margin | 71.0% | 62.6% | 58.2% | 8.5pp | 12.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | $0.24 | $0.19 | 54.2% | 94.7% |
| Free Cash Flow | $2M | -$146M | -$46M | 101.5% | 104.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $297.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$755.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $42M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $297.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$755.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $42M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $42M |
| Depreciation & Amortization | $589.0K |
| Stock-Based Compensation | $356.0K |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | $155.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$43M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$344M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43M |
| Net Debt Issuance | $58M |
| Common Stock Repurchased | $744M |
| Common Dividends Paid | -$38M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $355.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $914M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $958M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $94M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $94M |
| TOTAL LIABILITIES | $99M |
| Common Stock | $914M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $914M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $914M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $94M |
| Net Debt | $69M |