| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $612M | — | $523M | — | 17.1% |
| Op. Income | -$1.0B | — | -$506M | — | -104.4% |
| Gross Margin | -57.7% | — | -48.9% | — | -8.8pp |
| Net Margin | -200.8% | — | -138.4% | — | -62.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.53 | — | $-0.31 | — | -69.8% |
| Free Cash Flow | -$1.3B | — | -$726M | — | -83.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $612M |
| Cost of Revenue | $965M |
| GROSS PROFIT | -$353M |
| R&D Expenses | $353M |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $93M |
| SG&A Expenses | $177M |
| Other Expenses | $150M |
| Operating Expenses | $680M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | -$1.0B |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $131M |
| Other Income/Expenses | -$189M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1.2B |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$1.2B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1.2B |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1.2B |
| D&A | $187M |
| EBIT | -$881M |
| EBITDA | -$694M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1.2B |
| Depreciation & Amortization | $187M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $335M |
| Change in Working Capital | -$403M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1.1B |
| Capital Expenditure | -$229M |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $317M |
| NET CASH FROM INVESTING | $92M |
| Net Debt Issuance | $739M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.1B |
| FREE CASH FLOW | -$1.3B |
| Net Change in Cash | $84M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $115M |
| Short-Term Investments | $6.5K |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $255M |
| Other Current Assets | $356M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $2.1B |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $121M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $122M |
| Short-Term Debt | $616M |
| Deferred Revenue | $51M |
| Other Current Liabilities | $2.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $2.2B |
| Deferred Revenue NC | $990.6K |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $597M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.2B |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$3.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2.9B |
| Minority Interest | -$560.4K |
| TOTAL EQUITY | -$2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $2.9B |
| Net Debt | $2.8B |